Automatyzacja sortowania i rejestracji przesyłek
Klucz do efektywnej dystrybucji
Podstawowym zadaniem sorterów (linii sortujących) w magazynach jest wspomaganie procesu kompletacji i dystrybucji towarów. Dzięki tej technologii przesyłki są sortowane częściowo lub całkowicie automatycznie, a dane o przesyłkach są rejestrowane.
Stale rosnąca ilość przesyłek spowodowana przez globalizacja rynków sprzedaży, wzrost znaczenia usług KEP oraz coraz większy rozwój handlu e-commerce powoduje, że takie systemy stają się nieodłącznym elementem w rozwoju magazynów i centrów dystrybucyjnych pozwalając na ich dostosowanie do stale rosnących potrzeb.
Maszyny sortujące potrafią zidentyfikować towar i przeprowadzić do danego punktu.
Mogą zostać wyposażone w więcej funkcji (etykietowanie, pakowanie, pomiaru gabarytu, kontrola masy).
Łatwe w instalacji oraz rozbudowie (możliwe np. zwiększenie ilości miejsc załadunku).
Dostarczane z dedykowanym oprogramowaniem i indywidualnie opracowaną konstrukcją.
Zastosowanie
W przypadku standardowych ładunków mamy do dyspozycji szeroką gamę rozwiązań: od zwykłych sorterów realizowanych za pomocą przenośników, po sortery taśmowe ze spychaczem lub z pochylanymi tackami. Dla materiałów nietypowych należy dobieramy sorter uwzględniając specyfikę produktu.
Porównując różne rodzaje sorterów, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę główne parametry techniczne, czyli wydajność i odpowiedni dobór rozwiązania do rodzaju transportowanego materiału. Zoptymalizowany proces sortowania towarów to podstawa sprawnie działającego magazynu.
Centra dystrybucyjne
Sorter w logistyce znajduje zwykle zastosowanie w dużych centrach dystrybucyjnych. Dzięki zastosowaniu automatycznego sortowania możliwy jest znaczący wzrost wydajności procesów.
Magazyny e-commerce
Sortery przesyłek to rozwiązanie, które sprawdzi się również do obsługi zwrotów – kluczowego procesu w magazynie e-commerce odzieży i butów, gdzie ze względu na specyfikację sprzedaży zwracane przesyłki stanowią bardzo duży procent ogólnej sprzedaży.
Sieci detaliczne
Sortery wspomagają szybkie i efektywne dystrybucję towarów do różnych sklepów w sieci, co jest kluczowe dla utrzymania odpowiednich poziomów zapasów i szybkiej reakcji na potrzeby rynkowe.
Hale produkcyjne
Sortery mogą być stosowane do zarządzania i dystrybucji komponentów oraz gotowych produktów na liniach produkcyjnych, co zwiększa efektywność operacji i usprawnia procesy logistyczne w zakładach produkcyjnych.